První kretén ve sbírce :-)

18. listopadu 2008 v 18:30 | *b |  Škola

Tak jsem získala první kretén tohoto semestru, a to z předmětu "Výtvarné vyjadřovací prostředky 2". Ale pěkně popořádku.


Minulý pátek (7.11.) jsme dostali za úkol do dalšího týdne zpracovat tři práce na zadaná témata, minimálně dvě z nich musela být vodovými barvami :-/
Protože jsem samozřejmě neměla žádné potřebné pomůcky, tak jsem v pondělí, když jsem šla od doktora, vybílila krámek s výtvarnými potřebami na Dejvické. Při placení se mi samozřejmě protočily panenky. A taky jsem se při té příležitosti ihned pěkně naštvala. Vzpoměla jsem si totiž na modra některých našich představitelů, že bychom si za studium na vysoké škole měli platit. No nevím, jak bych to asi dělala. Koho zajímá, že nemám žádnou daňovou úlevu? Je mi totiž více než 26 let, takže se na mě nic z toho nevztahuje a vše hradím v plných cenách. Že bych zažalovala stát pro věkovou diskriminaci? Na studium si v práci beru neplacené volno, a protože mám školu každý pátek, mám měsíčně o 1/5 na výplatě méně. A to nepočítám každopáteční brzké ranní vstávání a dojízdění, které mě obírá o spoustu času a energie... v práci mi nic neodpustí a zvládnout to prostě musím, byť na to mám vždy o den méně... a co nějaké práce v domácnosti? Občas si přeci musím vyprat, ne?... taky bych se měla někdy učit... Ještě ětěstí, že nemám děti - to bych asi nezvládla ;o) A navrch tomu všemu se podívam na výplatní pásku a vidím, co je mi strženo na daních a spočítám si, co za mě platí zaměstnavatel (je mi jasné, proč to na těch výplatnicích není) a pak slyším, jak by se mělo zavést školné a říkám si, že tady je asi někdo na odstřel, ale já to nejsem ;o)No, každopádně jsem byla v to pondělí taková pěkně namlsaná z toho obchůdku. Byla tam moc příjemná paní prodavačka, která mi pěkně poradila, vše se mnou probrala, doporučila a pak mi to spočítala ;o) Takže po návratu domů jsem se pustila do prvních děl - kreseb rudkou a uhlem a měl jsem z toho radost, jak mi to šlo a usínala (i zalézt do postele jsem stihla ještě v to pondělí - i když to bylo jen tat tak :o) s pocitem příjemně stráveného odpoledne, večera i noci ;o)
Malování v barvě jsem odkládala, co to šlo a najednou tu byl čtvrtek. Nejprve jsem krátce popřemýšlela, jak bych se z toho druhý den vykecala, ale pak jsem si řekla, že tomu stejně nakonec neuteču, tak jsem si vytáhla své nádobíčko a pustila se do díla. Prvnímu námětu "Krajina s architekturou" předcházelo několik skic a náčrtů, ze kterých tak nějak postupně vykrystalizovala má dokonalá představa malého vlakového nádraží v polích. Vše ale pohořelo na akrylových barvách, které mi ta paní v obchůdku tak doporučovala. Strašně rychle schly, nedaly se moc míchat, moc zakrývaly... děs běs. No něco jsem z toho vypiplala a znechuceně se pustila do dalšího díla, tetokrát to měla být "Krajina" - bez architektury samozřejmě. Vzala jsem si temperky, s nimiž jsem přeci jen v minulosti už přišloa do styku a tak nějak matně si vybavovala, jak se asi budou chovat na papíře. Ztvárnila jsem jakýsi pohled, v popředí stromy s padajícím listím. No, opět jsem z toho moc nadšená nebyla, ale co se mi podařilo a líbilo, byl takový keřík v pravém dolním rohu, klasikou akvarelovou technikou - hodně vody, málo barvy a nechat uschnout. To se mi tak zalíbilo, že jsem si řekla, že vyrobím ještě něco, jak mě to tak bude napadat, bez dlouhého přemýšlení. Vodní hladina s rákosím a keři na břehu se mi celkem zdařila a kdyby nebyla jedna hodina po půlnoci a já ráno nemusela vstavet ve tři čtvrtě na pět, asi bych ještě něco vytvořila.

Práce nám hodnotil děkan katedry výtvarné výchovy. Všichni o něm víme, že je to takový klasik, žádný experimentátor. Ale nakonec mě potěšil. Mé nádraží v polích přešel s jakýmsi nelichotivým zabručení - raději jsem mu ani nerozuměla. Stromy s padajícím listím ho taky příliš nezaujaly, ale ten keřík ano :-) Tak jsem mu začala líčit mé strasti s tím, jak mé práce vznikaly. Vodní hladina se mu ovšem zalíbila. Zkoumal ji z dálky i z blízka:
"Vy jste někam chodila, viďte?
"Ne, nechodila,"
"Opravdu?" A začal mou práci zkoumat ještě důkladněji.
"To je docela zdařilý akvarel." Prohlížel si už i mé kresby.
"A ty kresby taky nejsou špatné. Opravdu jste nikam nechodila?"
"Ne. Výtvarku jsem měla naposledy někdy před dvaceti lety na základce."
"Opravdu?" Podíval se na mě trochu překvapeně. A zase zkoumal mé výtvory.
Sedl si na židli, sundal si brýle, podíval se na mě a řekl mi:
"Já být na Vašem místě, koupil bych si dobrou knížku o akveralu a začal se mu intenzivněji věnovat. Byla by škoda, to nechat usnout. A ty kresby, ty Vám jdou taky. Věnujte se tomu. Máte to v ruce."
Odcházela jsem s těžko popsatelným pocitem radosti a takového vnitřního uspokojení a zadostiučinění. Akvarel jsem sice vždycky z duše nenáviděla, ale od pátku mi vrtá červík v hlavě v podobě knížky o akvarelu :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Delfajz Delfajz | 19. listopadu 2008 v 8:12 | Reagovat

tak to moc gratuluji:)

Jeste by to chtelo prilozit ukazky Tvych del:-o

2 mamina mamina | 19. listopadu 2008 v 23:37 | Reagovat

Ty jo, akvarel! Ten se mi vždycky moc líbil! Tak z Tebe vyrůstá asi nový Lada, Slavíček, Mařák, Aleš, nebo snad někdo zahraniční? Ale dost srandy, pochvala jistě potěší a povzbudí.

Ještě fandím "kreténovi" aby nezůstal osamocen jako voják v poli.

3 delfinek delfinek | 20. listopadu 2008 v 9:49 | Reagovat

nebo jako kul v plote;-)

Nevedel sem, ze Lada maloval akvarel. Teda fakt nejsem odbornik... maloval jako kreslil, akvarel jako vodovky nebo tempery... nejak to nerozlisuji. Ale prijdou mi dost technicky jine ty obrazky od Lady nez to co mi ukazovala Bla.

Ale fakt by to ta Blanina mela zverejnit to co nakreslila (nebo snad namalovala?). To je fakt nadhera.

4 mamina mamina | 20. listopadu 2008 v 23:42 | Reagovat

Cau, Danyno, s temi nasimi maliri to bylo neco jako nadsazka.

Nepochopil?

O to zde ani tak nejde.

Co Bla vytvarne zpracovala jsem nevidela, ale videt bych mohla.

5 delfinek delfinek | 21. listopadu 2008 v 7:52 | Reagovat

Nazdarek:)

Pochopil i nepochopil. A zas takova nadsazka to nebyla. Fakt, estli Ti to Bla nekdy ukaze... tak pochopis:-) Jsem ji rikal, ze by se tim mohla zivit i na Karlove moste:-o

6 *barbucha *barbucha | 21. listopadu 2008 v 16:26 | Reagovat

No teda, vy jste se mi tady pekne rozpovidali :-) To vam tu budu muset hnedle neco pripsat.

Jinak fotky jsem sem chtela taky dat, ale bohuzel nemam ted fotak, kterym bych si obrazky nafotila :-/ No ale nejak to vymyslim, teste se :-)

7 delfinek delfinek | 22. listopadu 2008 v 7:53 | Reagovat

ja se tesim tuze naramne;)

A co z nejakyho mobilu? Aspon....

8 *b *b | 23. listopadu 2008 v 14:18 | Reagovat

uz se na tom zapracovalo, neboj ;o)

9 delfinek delfinek | Web | 24. listopadu 2008 v 9:04 | Reagovat

no konecne:-) Kdyz neco umis, mela by ses s tim pochlubit svetu:)

Hezky den a podivej se na muj novy blog:-) Jak to dnes vypadalo po ranu v metru:-o

10 delfinek delfinek | Web | 27. listopadu 2008 v 9:51 | Reagovat

pekna ikonka:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama